مطمئنا این سوال در مورد قیمت پسته برای شما هم پیش آمده و در مورد آن فکر کرده اید. آجیل ها و تنقلات بسیاری وجود دارند که مزه و طعم خوبی دارند در حالی که برخی دیگر طعم عالی دارند و دارای فواید سلامتی زیادی هستند.

پسته یکی از آن خوراکی ها و آجیل های پرطرفدار است که قیمت بالایی نیز دارد. پسته یکی از سالم ترین و خوشمزه ترین آجیل های دنیاست. و درهمه چیز از سالاد گرفته تا خوراکی ها و دسرها یافت می شود. پسته ها به تنهایی به عنوان یک میان وعده محبوبیت بسیار زیادی دارند. چه خام ، چه بوداده و چه با هر طعم و چاشنی دیگری.

کندن و جدا کردن پوست پسته و حتی دیگر آجیل ها، تقریباً به اندازه طعم جذاب آنها، رضایت بخش است. واقعا هیچ آجیل دیگری مانند آن وجود ندارد. چه طرفدار پسته باشید چه نباشید، اگر تا به حال آن را خریداری کرده باشید، احتمالاً در مورد قیمت آن فکر کرده اید. پسته نسبت به آجیل های دیگرقیمت بالاتری دارد.

10 دلیل بالا بودن قیمت پسته

دلایل بسیاری پشت گرانی پسته وجود دارد که ما در این مقاله به تعدادی از آنها می پردازیم

دوره رشد طولانی درختان پسته

بسیاری از دلایل گران بودن قیمت پسته به نحوه رشد درختان پسته مربوط می شود هر باغ پسته روی زمین شامل سرمایه گذاری هنگفتی از زمان و پول است. بنابراین، آنقدر که شما انتظار دارید، مزارع پسته روی زمین وجود ندارد. پسته یک منبع محدود کار فشرده است. ما فکر می کنیم که بیش از آن شوک برچسب را توجیه می کند!

در واقع پسته آجیل نیست . پسته ها دانه های درخت پسته هستند. پرورش و رشد درخت پسته دشوار و طولانی است. درخت پسته گیاهی دشوار برای رشد است و یکی از دلایل آن این است که دوره رشد بسیار طولانی دارد. طول دوره رشد درخت پسته بین 5 تا 8 سال زمان می برد. و 15 سال طول می کشد تا درختان پسته با باروری کامل برسند.

این بدون شک زمان زیادی است، و سالها پرورش و مراقبت طول می کشد تا درخت پسته شروع به تولید کند. درگیر شدن در این امر برای کشاورزان بسیار دشوار است زیرا نیاز به یک ریسک سرمایه گذاری بزرگ بدون تضمین دارد. زمانی که یک شرکت یا یک فرد تصمیم می گیرد وارد یک تجارت پسته شود، در واقع برای چیزی سرمایه گذاری می کند که هنوز وجود ندارد..

راه اندازی تجارت پسته از صفر تقریباً غیرممکن خواهد بود زیرا انتظار طولانی برای شروع تولید درختان پسته وجود دارد. هر وقت به بالا بودن قیمت پسته فکر کردید، به تمام زمان و زحمتی فکر کنید که تا بیست سال آینده برای تولید پسته و رشد درخت پسته صرف می شود، قبل از اینکه حتی یک دانه پسته تولید شود.

همانطور که می بینید، تا حدودی همین امر منجر به تعداد کمتر مزارع پسته می شود و همچنین دلیل اینکه مزارع جدید اغلب ایجاد نمی شوند و این یکی از مهمترین دلایل بالا بودن قیمت پسته است.

درخت پسته

تولید کم پسته

حتی وقتی 15 سال صبر کنید تا درخت برای شما پسته تولید کند و ایجاد درآمد کند، هر درخت پسته نمی تواند مقدار زیادی پسته تولید کند.و تولید پسته محدود است. هر درخت پسته بین 100 تا 200 کیلوگرم در سال پسته می دهد که نسبت به زحمات و زمانی که برای رشد و باروری درخت پسته گذاشته شده است، مقدار کمی است.

برای داشتن مزارع پسته، شما به زمین بیشتر، نیروی کار بیشتر و همچنین آب بیشتری نیاز خواهید داشت. همه این جنبه ها در دراز مدت به قیمت تمام شده پسته می افزایند و باعث بالا بودن قیمت پسته می شوند.

هرچه بتوانید در هر متر مربع بیشتر پسته تولید کنید، کسب درآمد بیشترخواهد بود. خاکی که در آن رشد می کنند باید خاک های خشک، عمیق و ترجیحاً خاک های لومی شنی با غلظت بالای کربنات کلسیم باشد که به این معنی است که پسته در مناطق بسیار محدودی رشد می کند

به طور کلی محصولاتی که تولید کمتری دارند اما به فضا و زمین زیادی نیاز دارند، طبیعی است که گرانتر باشند.

میوه دهی یک بار در سال

همانطور که می دانید، درختان پسته همیشه در حال رشد هستند و باید از ابتدای کاشت این درختان، فضای بزرگ و مناسبی برای آن در نظر بگیرید.

درختان پسته رشد می کنند و برای خروجی کمی که دارند، به زمین بسیار زیادی نیاز دارند و این یک دلیل بالا بودن قیمت پسته است. چراکه اختصاص دادن مساحت زیادی برای یک درخت، نیز به کشاورز تحمیل می شود.

و با این همه، این درخت فقط یکبار در سال میوه می دهد.این بدان معنی است که هزینه های زیادی برای کشاورزان وجود دار، بدون اینکه هیچ سودی وجود داشته باشد. این هزینه ها باید در جایی تامین شود تا کشاورز بتواند در کار خود بماند و ادامه دهد. و به همین دلیل قیمت پسته همچنان بالا می رود.

محصولاتی که فروخته می‌شوند باید برای تولیدکنندگانی که فصل تعطیلی خود را سپری می‌کنند، کمبودها راجبران کند. متعهد شدن به تجارتی که در آن گیاهان فقط یک سال در میان تولید می کنند بسیار دشوار است.

مرتب سازی و دسته بندی پسته با دست

مسلما هر پسته ای که چیده می شود باید دسته بندی شود. پسته به گونه ای دسته بندی می شود که فقط با کیفیت ترین محصولات به فروش می رسد. پسته با کیفیت را می توان با قیمت بهتری فروخت حتی بعد از اینکه کشاورزان پسته خود را برداشت کردند، هنوز کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد!

در سراسر جهان، پسته هنوز به طور سنتی با دست مرتب می شود. این تضمین می‌کند که پسته‌های باکیفیت به قفسه‌های انبار می‌رسند، در حالی که پسته‌های با کیفیت پایین‌تر هدر نمی‌روند. کارگرانی که این مرتب سازی را انجام می دهند باید سریع تصمیم بگیرند. هر چه فرآیند مرتب سازی بیشتر طول بکشد، هزینه این فرآیند برای کشاورز بیشتر خواهد بود.

پسته های با کیفیت پایین که ظاهر خوبی ندارند گاهی با هم ترکیب می شوند و برای مخلوط آجیل فروخته می شوند یا خرد می شوند تا به عنوان رویه بستنی یا دسر فروخته شوند. کشاورزان سعی می کنند از تمام پسته هایی که تولید می کنند استفاده کنند، اما ممکن است برای هر کدام کاربردهای متفاوتی داشته باشند.

همانطور که می‌دانید، فرآیند مرتب سازی دستی پسته کار سخت و فشرده ای است. کارگران باید زمانی را صرف دسته بندی و سورت پسته ها اختصاص دهند و تصمیم بگیرند که کدام پسته برای سود دهی کشاورز بهتر عمل می‌کند. این فرآیند باید سریع اتفاق بیفتد.

اگر یک کارگر برای تجزیه و تحلیل و دسته بندی پسته ها زمان زیادی صرف کند، سود کشاورز را کاهش می دهد و هزینه هایی تحمیل می شود. کارگران باید هر روز با حجم انبوه پسته روبرو شوند و پسته ها را سورت کنند و این فرآیندی پر زحمت و زمان بر خواهد بود.

اما این کار لازم است تا بهترین پسته ها دستچین شوند و به فروشگاه های معتبر و مهم مثل فروشگاه آجیل لوبلی برسند. این امر نیز قطعا قیمت تمام شده پسته را افزایش می دهد و یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت پسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته ها

شبکه های اجتماعی ما

با ما همراه باشید

با ما همراه باشید

عکس های ما

سنجاق کن!

ویدئوهای من

با ما همراه باشید!

درباره ما

با افتخار در “پیشرو” به جلو قدم برمی‌داریم، آجیل‌های با کیفیت و تازه را به شما ارائه می‌دهیم. تجربه‌ی لذیذی از میان ویژگی‌های انتخاب‌شده محصولات ما را تجربه کنید و همراهی‌تان در ایجاد لحظات به‌یادماندنی را تقدیمتان می‌کنیم. همراه ما باشید تا با اشتیاق و پیشروی، دست به دست هم بدهیم و لذت طعم و کیفیت را به شما هدیه کنیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است.